Dzieła kreowane przez rodzimych artystów regionalnych, ogromnie ekspresyjne, ale również o stosunkowo prostym wyglądzie, od niezliczonych lat oczarowują odbiorców. Nawet w XXI wieku prawie każdy Polak ma w swoim posiadaniu jakąś drewnianą figurkę, którą można zakwalifikować jako przedstawiciela sztuki ludowej.
Drewniane anioły – symbol troski, ochrony i dobra
Rzeźba w drewnie od zawsze stanowiła ważną część rodzimej sztuki ludowej. Drewniane figurki związane były przeważnie z kultem religijnym – w siołach oraz małych miasteczkach budowano tysiące kapliczek, które lokalni artyści wypełniali tzw. „świątkami”, czyli figurami religijnymi sporządzonymi z miękkiego, prostego w obróbce gatunku drzewa. I choć dziś rzadko buduje się tego typu kapliczki, to drewniane anioły w takiej stylistyce są wykorzystywane jako element dekoracyjny naszych mieszkań. Dlaczego właśnie anioły? Bowiem to alegoria dobra, troski oraz bezpieczeństwa. Taka rzeźba każdemu kojarzy się ze stróżem rodziny. Drewniane anioły wykonane w stylistyce sztuki ludowej wyróżniają się dosadnymi kolorami, a dzięki manualnemu wykonaniu każdy z nich jest niepowtarzalny. Nie może zatem dziwić, że stanowią one także jedną z ulubionych pamiątek kupowanych w Polsce przez zagranicznych turystów.
Szopka krakowska – tworzona na obraz reprezentatywnych krakowskich zabytków
Drugim reprezentantem rodzimego rękodzielnictwa artystycznego jest szopka krakowska. Szopki są mocno związane z Krakowem i pobliskimi miejscowościami. Są wytwarzane z lekkich półproduktów, zwykle z kartonu oraz kolorowej folii aluminiowej, a swoim wyglądem odzwierciedlają najważniejsze krakowskie zabytki. Od dziesięcioleci w okresie bożonarodzeniowym organizowany jest konkurs szopek krakowskich, w którym biorą udział dziesiątki artystów parających się ich budową z dziada pradziada. Krakowskie szopki bożonarodzeniowe można spotkać w różnych wymiarach. Te konkursowe mogą osiągać wręcz parę metrów wysokości, lecz równie uznane są także małe, kilkunastocentymetrowe szopki, które mieszkańcy Krakowa w czasie Świąt stawiają pod świątecznym drzewkiem.
Źródło zdjęcia: szopki-anioly.pl