Więcej szczegółów o sprzęcie do drenażu limfatycznego.
Drenaż limfatyczny to zabieg, którego zadaniem jest usprawnienie cyrkulacji chłonki w organizmie. Drenaż manualny opracowano w Danii prawie 100 lat temu – to zbiór najrozmaitszych chwytów terapeutycznych, między innymi ruchów pompujących oraz obrotowych, których siłę i częstotliwość terapeuta dostosowuje za każdym razem do stanu zdrowia pacjenta, jak i miejsca ucisku.
Maszyna do drenażu limfatycznego – presoterapia bez udziału masażysty
W ostatnich latach w gabinetach fizjoterapeutów chętnie stosowane są urządzenia do drenażu limfatycznego odtwarzające masaż manualny. Taki sprzęt składa się z specjalnych rękawów dzielących się na komory, które nakłada się na obrzękłe ramiona lub nogi. Poprzez napełnienie powietrzem poszczególnych przegród urządzenie uciska kończynę, stymulując tym samym przepływ chłonki. Jest sporo zaleceń do korzystania z zabiegu presoterapii. To głównie zwyrodnienia stawów, zastoje i obrzęki limfatyczne, a także obrzęki pooperacyjne (przykładowo po operacji mastektomii albo tarczycy) obrzęki lub będące wynikiem urazów. Korzysta się z niego też w zabiegach estetycznych – jako wsparcie w zwalczaniu cellulitu bądź wspomagająco podczas procesu odchudzania. Presoterapia stała się także ogromnie popularna wśród zawodowych sportowców, przede wszystkim jako etap regeneracji powysiłkowej.
Domowy sprzęt do drenażu limfatycznego
Wiele opcji wykorzystania urządzeń do presoterapii wpłynęło pozytywnie na progres tych aparatów. Obecnie osoby cyklicznie stosujące tę metodę masażu mogą przeprowadzić zabieg w domowym zaciszu, za pomocą mobilnych urządzeń Move4, Move6 oraz Move8 marki CarePump. Domowe urządzenia do presoterapii tego producenta charakteryzują parametry porównywalne do sprzętu stosowanego w placówkach fizjoterapeutycznych. Numer w nazwie modelu oznacza ilość komór znajdujących się w mankietach – im więcej przedziałów, tym skuteczniejszy jest drenaż. Urządzenia CarePump są dość lekkie oraz nie zabierają wiele miejsca, więc bez problemu można zabrać je w podróż, przykładowo na turniej sportowy.
Co kluczowe, poddanie się zabiegowi presoterapii powinno być wcześniej ustalone z lekarzem. Nie rekomendujemy decydować o tym samemu, bo występują przeciwwskazania, które wykluczają możliwość takiego zabiegu (to między innymi niewydolność serca bądź choroby wirusowe oraz bakteryjne, które powinno się uprzednio wykluczyć.
CarePump
Mob.: (+48) 721 121 314
E-mail:
[email protected]