Fundamenty to niewątpliwie najważniejsze części budynku. Jeśli będą uszkodzone staną się niebezpieczeństwem dla całego budynku. Szczególnym czynnikiem ryzyka dla fundamentów jest wilgoć, która może prędko je zniszczyć, zaś efekty tego będą odczuwalne dla każdego z lokatorów. Chcąc temu zapobiec powinniśmy już podczas planowania budynku pomyśleć o izolacji fundamentów – dzięki temu w przyszłości nie będą potrzebne drogie i naprawdę trudne prace naprawcze. Rezultaty mokrych ścian są szczególnie widoczne na najniższych kondygnacjach budynku. Jak wiec je odróżnić? Które metody umożliwią zapobiegnięcie im?
Izolacja fundamentów – czemu tak istotna?
Jak już napisaliśmy, nasiąkanie potrafi być naprawdę niebezpieczne dla domu. Gdy woda dotrze do ścian, pierwszym objawem jest odpadanie tapet, które jest kłopotem nie tylko estetycznym. Naprawdę prędko wszak mury zaczynają toczyć pleśni oraz porosty, a te mogą być ogromnym niebezpieczeństwem dla zdrowia mieszkańców domu. Szczególnie groźne są dla ludzi z uczuleniami i chorobami systemu immunologicznego, u których nierzadko skutkują nawet zgonem. Właśnie z tego względu tak ważne jest to, by fundamenty były właściwie odizolowane przed niszczycielskim działaniem wody. Które techniki na to pozwalają?
Izolacja fundamentów – w jaki sposób się ją wykonuje?
Odróżniamy dwie najważniejsze metody izolacji fundamentów – w poziomie oraz pionową. Pierwsza chroni przed wnikaniem wilgoci i niszczeniem ścian. Druga natomiast chroni fundamenty przed opadami i wodą podziemną. Zależnie od poziomu niebezpieczeństwa, izolacja fundamentów bywa lekka, średnia lub ciężka – ta trzecia stosowana jest w szczególności na obszarach, gdzie często obserwuje się podtopienia. Ważne okazuje się również to, jakie materiały są zastosowane do izolacji fundamentów, zatem bezwzględnie należy wybierać produkty uznanych producentów.