Łupież może być uciążliwym problemem, jednak można go skutecznie wyleczyć i pozbyć się świądu skóry głowy. Jak się pozbyć łupieżu i jaki szampon na łupież wybrać? Poznaj wskazówki jakimi warto się kierować przy doborze szamponu.
Dlaczego łupież się pojawia?
Łupież jest chorobą skóry głowy, która występuje najprawdopodobniej w wyniku obecności grzybów Malessezia. Grzyby te naturalnie bytują na naszej skórze, jednak w przypadku ich namnożenia następuje nienaturalne łuszczenie się skóry. Łupież najczęściej pojawia się na skórze głowy, ale czasem występuje również na skórze szyi lub uszu. Przy łupieżu nie występuje stan zapalny ani zaczerwienienia. Łupież nie zagraża życiu, ani zdrowiu, jednak często stanowi dyskomfort psychiczny ze względu na jego wygląd. Do przyczyn łupieży zaliczyć można również nadprodukcję łojotoku. Aktywność gruczołów łojowych zwiększa się w okresie dojrzewania, a normalizuje się po 20. roku życia. Identycznie wygląda częstotliwość występowania łupieżu. Tendencję do łupieżu mogą mieć również osoby narażone na ciągły stres, zaburzenia hormonalne oraz nieodpowiednia dieta.
Jak się pozbyć łupieżu?
Aby pozbyć się łupieżu konieczne jest usunięcie grzybów, a także działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne. Po wykonaniu badań, należy rozważyć suplementację witaminami z grupy A, B i E oraz minerałami: wapniem, żelazem, potasem oraz cynkiem. Najbardziej skutecznym sposobem na wyleczenie łupieżu jest stosowanie szamponów przeciwłupieżowych, które są łatwo dostępne w drogeriach i aptekach. Sprawdź też jak pielęgnować włosy kręcone.
Jaki szampon na łupież wybrać?
Skuteczne szampony przeciwłupieżowe powinny w swoim składzie zawierać takie składniki jak:
- Ketokonazol – który działa przeciwgrzybiczo. Najskuteczniejsze szampony powinny zawierać ok. 2% tej substancji. Szampony z tym składnikiem należy trzymać na skórze głowy przez około 5 minut, aby kosmetyk mógł zadziałać. Po tym czasie można spłukać pianę obfitą ilością wody. Szampony z tym składnikiem to na przykład: Nizoral, czy Zoxin-Med.
- Cyklopiroksolamina – to również substancja zwalczająca grzyby. W przypadku tej substancji zalecane jest stosowanie szamponów 2 lub 3 razy w tygodniu przez miesiąc i prewencyjnie co tydzień w kolejnych miesiącach. Szampony z tym składnikiem to na przykład Pirolam lub Oliprox.
- Dziegieć – szampony z dziegciem mają działanie przeciwświądowe oraz przeciwzapalnie. Dziegieć stosowany jest również w przypadku leczenia łuszczycy. Szampony z dziegciem mają charakterystyczny zapach, który nie każdemu będzie pasować. Do szamponów z dziegciem zaliczyć można Paraderm Plus.
- Siarczek selenu i pirytonian cynku – szampony z tymi składnikami, choć skuteczne, zostały wycofane w tym roku ze sprzedaży, prawdopodobnie ze względu na szkodliwość pirotynianu cynku. Powoli pojawiają się w aptekach szampony ze zmienionym składem. Siarczek selenu w szamponie występuje na przykład w Vichy Dercos.
W aptekach można znaleźć sporo innych skutecznych kosmetyków przeciwłupieżowych. Co istotne, nawet najlepszy szampon przeciwłupieżowy, może z czasem przestać działać. Grzyby na skórze mogą nabrać odporności na dany składnik dlatego szampony z powyższymi składnikami warto stosować zamiennie po dłuższym czasie stosowania.