W latach 80-tych każdy pragnął posiadać chociaż parę banknotów dolarowych, aby wybrać się po sprawunki do Pewexu. Z kolei w latach 90-tych gromadzenie oszczędności w tej walucie stanowiło wyznacznik sukcesu w życiu zawodowym. Teraz spora część internautów zamawia każdego dnia zakupy płacąc dolarami, korzystając po prostu z powszechnej globalizacji oraz opcji internacjonalnej wysyłki paczek z popularnych globalnych sklepów online. Nic zatem dziwnego, że dolar stał się walutą, która nie budzi już sentymentu, a kupić go można również nie wychodząc z domu, ponieważ od wielu lat w naszym kraju działają kantory internetowe, w których można wymienić złotówki na dolary po często bardziej opłacalnym kursie niż w instytucjach bankowych.
Dolar amerykański – co warto wiedzieć o tej walucie?
Określenie „dolar” pochodzi od terminu “talar”. Tak nazywano czeskie monety wybijane z 1 oz srebrnego kruszcu. I w rzeczy samej na początku walutą płatniczą w U.S.A. były monety. Pierwsze banknoty ze znakiem dolara, które przez wiele lat zyskały sobie wielu przeciwników, pojawiły się w obiegu dopiero w szóstym dziesięcioleciu XIX wieku jako rozwiązanie kryzysu związanego z niedostatkiem monet. Interesujące jest to, iż banknoty dolarowe nie są wydrukowane na arkuszach papieru, a na kompozycji włókien bawełny (ok 75%) oraz lnu (ok 25%) z dodatkiem kilku innych ingredientów, będących utajnione. Nie znaczy to jednak, iż banknoty dolarowe są bardzo trwałe – szacuje się, że niższe nominały funkcjonują w obiegu maksymalnie do 4 lata, natomiast banknoty z nominałem 100$ – 9-18 lat. Zniszczone banknoty są rozdrabniane, a uformowany z nich surowiec jest sprzedawany firmom, które przerabiają je na materiały budowlane. Monety funkcjonują w obiegu aż 30 lat, jakkolwiek są one też najczęściej gubione, a nagminnie wprost wyrzucane. Statystyki podają, iż tak dzieje się każdego roku z przeszło 62 milionami dolarów w bilonie.
Kantor online – tu znajdziesz kurs dolara
Dolarem nazywa się kilka walut lecz nie ukrywajmy, że kiedy mówimy “dolar” to mamy na myśli dolara amerykańskiego, który jeszcze w XX w. był najsilniejszą walutą na świecie, a dopiero w tym wieku stopniowo zaczął tracić swoją pozycję. Jednak wymiana dolara w dalszym ciągu stanowi największy wycinek obrotów na Forex. Osoby zainteresowane bieżącym kursem dolara amerykańskiego mogą w każdej chwili poznać jego cenę na przykład na stronach kantorów internetowych, w których kurs walut aktualizowany jest w kilkusekundowych interwałach. Dodatkowo, można tam zobaczyć historyczne notowania kursu dolara, jak również porównać jego wartość z bieżącymi kursami innych walut.