Serwonapędy są typem napędów, które oprócz przekazywania mocy, są wykorzystywane również w celu pozycjonowania osi. Ich najmocniejszą stroną jest stuprocentowa dokładność – jeśli o nią chodzi, dają znacznie lepsze wyniki od tradycyjnych napędów.
Serwonapędy – jak to jest zrobione?
Ich najważniejszą częścią jest silnik napędzany energią elektryczną – to on wprawia w ruch cały zestaw. Na efektywność serwonapędu największy wpływ ma sterownik, z użyciem którego można ustalić pozycję osi. istotnym elementem serwonapędów jest również moduł sprzężeń zwrotnych, a cały napęd powinien tworzyć zamkniętą pętlę i być wykonany z surowców gwarantujących jego dużą wydajność.
Sterowanie serwonapędów
W przypadku serwonapędów największe znaczenie ma łatwe sterowanie. Z tego powodu ich producenci zawsze starają się, by dostarczane przez nich serwonapędy mogły być kontrolowane z użyciem komputera – często można trafić na systemy graficzne, dzięki którym łatwiejsze staje się sterowanie serwosilników i tworzenie wykresów ich działania.
Serwonapędy – najczęstsze zastosowania
Serwonapędy często wykorzystywane są w urządzeniach do odlewu elementów plastikowych, gdzie pozwalają na precyzyjne określenie pozycji formy. Spotyka się je również wszędzie tam, gdzie konieczne jest dokładne nawinięcie czegoś na szpulę. Wykorzystuje się je w stołowych elektronarzędziach oraz instalacjach wyprodukowanych do przestawiania towarów w składnicach.