Jeśli szukasz silników DC, skieruj się tu.
Dużo przedmiotów, z którymi stykamy się codziennie i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać wykorzystuje silniki elektryczne na prąd stały. Niewielkie lub ogromne, bezszczotkowe albo szczotkowe, te silniki odmieniły nasz tryb pracy i życia, a statystyczny człowiek zwykle nie wie, z jakich elementów złożone są ani jak funkcjonują te urządzenia.
Kto odkrył i jakie moduły posiada silnik elektryczny prądu stałego?
Zadaniem silników elektrycznych na prąd stały jest wytworzenie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak wskazuje ich nazwa, zasilane są prądem, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Takie silniki istnieją od prawie dwustu lat i nie są osiągnięciem jednej osoby. Do ich budowy, następnie modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego wykorzystania w rozmaitego typu maszynach, przyczyniły się wynalazki oraz badania znanych innowatorów połowy XIX w., takich jak np. Thomas Edison, Gaston Planté oraz Zénobe Gramme. Silniki elektryczne DC składają się ze dwóch magnesów skierowanych do siebie biegunami różnoimiennymi, między którymi powstaje pole magnetyczne, rotora, nieruchomego statora, komutatora oraz szczotek. Obecnie na co dzień stosowane są też silniki BLDC, czyli bezszczotkowe, które przede wszystkim w związku z brakiem tej stosunkowo awaryjnej części, są postrzegane za bezpieczniejsze, bardziej trwałe, i są ogólnie cenione za wysoką niezawodność, a także bezgłośną pracę.
Silniki prądu stałego znajdziesz w wielu powszechnie używanych sprzętach
Teza, iż silniki prądu stałego są stosowane właściwie wszędzie to nie egzageracja. Jeżeli w domu posiadasz odtwarzacz CD/DVD bądź w komputerze masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia użyto bezszczotkowego silnika. Silniki prądu stałego są podzespołem sterowanych radiowo pociągów i samochodów, czyli zabawek, którymi zachwycaliśmy się jako dzieci i które niewątpliwie sprezentujemy także naszym córkom i synom. Silniki tego typu napędzają duże i małe pompy hydrauliczne nieodzowne w licznych gałęziach przemysłu, np. budowlanej, produkcyjnej bądź wydobywczej. W niedalekiej przyszłości, za sprawą silników prądu stałego samochody elektryczne będą codziennością, a już teraz te silniki optymalizują naszą mobilność, ponieważ bez nich nie działałyby modne rowery elektryczne, segwaye oraz hulajnogi. Silników prądu stałego używają także entuzjaści elektroniki do realizacji najróżniejszych projektów z obszaru mechaniki oraz robotyki.
Chociaż silniki elektryczne DC o niedużej mocy bez problemu da się kupić w sklepach hobbystycznych bądź z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego wykorzystania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, oferujących profesjonalnego rozwiązania od cenionych światowych producentów.
Dane firmy:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]